Якщо зібралися рубати будинок Перед початком роботу багатьох виникає питання - як правильно зрубати хатинку в «чистий» кут, якщо діаметр лісу неоднаковий?

Під «чистим» кутом мається на увазі спосіб в'язки кута «в лапу».

Для в'язки кута таким способом бажано мати колоди однакової товщини. Якщо ж їх «калібр» дещо не відповідає, це поправляється вирубкою округлості колоди в районі в'язки кута (див. рис.).

Зауважимо, що в'язання кутів «в лапу» — робота дуже копітка, включає (якщо колода не обпилено) не тільки вирубку округлостей, але і найтоншу розмітку, підгонку, щоб вінці ідеально зійшлися.

А тому не випадково багато теслі для в'язання кутів прибігають до способу «в обло». Зв'язати такий вузол набагато простіше, він міцніше, ніж «в лапу».

Ліс для будинку заготовляють взимку, щоб був сухішим, легше піддавався обробці пилкою і сокирою. Кряжі посиленіший використовують під зовнішні стіни, менші — під внутрішні.

Для нижнього, самого першого, вінця бажано заготовити дубові або іншого міцного дерева колоди.

Назовні колода звертають тією стороною, де річні кільця дерева щільніше. У цьому місці деревина сформувалася під сонцем, вона міцніше і менше піддається руйнуванню.

Якою повинна бути товщина стін?

Тут треба враховувати, в якому кліматичному поясі проживаєте. Вважається, що на кожен градус морозу має припадати трохи менше 1 см дерев'яної стіни. Для холодів в 30 градусів досить колоди діаметром 22-24 див.

Зрубу треба дати вистояти рік, а то й півтора. Тільки після такої витримки його, розмітивши кожна колода, розбирають і ставлять на постійне місце. Між вінцями укладають сантиметровим шаром мох або клоччя з запасом, щоб «ізоляція» звисала з обох боків на 6 див.

Наддверными і віконними прорізами укладають шар товстіший, залишаючи місце для усадки за вагою верхніх колод. Коли будинок остаточно всядеться, «ізоляцію» щільно законопачивают в пази.

tv-antenni.ru і багато інші послуги, пов'язані зі супутниковим телебаченням можна замовити в компанії tv-antenni.ru

В. А. Попков,
За матеріалами газети "Толока. Робимо самі"