Як правильно топити лазню Наявність власної лазні робить життя господарів заміського ділянки та їх гостей набагато насиченішим: як правило, вона стає місцем спілкування, оздоровлення та приємного дозвілля.

Однак оздоровчий ефект лазні залежить не тільки від її правильної споруди, але і від досвідченого банщика, здатного створювати за допомогою протопки найбільш оптимальний режим.

Топлять баню в кілька етапів, про що буде сказано нижче:

1. Підготовка. Спочатку потрібно почистити колосникові грати і зольний камеру від усіх залишків минулого топления – золи, попелу, охололих вугілля: це сміття не викидається, а використовується в якості добрива на садовій ділянці. Для розпалювання потрібно наносити сухі дрова, бажано з берези, і скласти в кутку подалі від топки. Камені в кам'янці треба помити теплою водою від всіх слідів сажі, також важливо наносити воду в котел для підігріву, та в окрему посудину – для остужения. За допомогою запаленого сірника потрібно перевірити якість тяги, або ступінь прохідності димоходу: бувають випадку, коли він засмічується, особливо, якщо баню давно не топили. Настрогав дрібної березової стружки і взявши пару старих газет, здійснюємо підпалювання: для зручності з усіх боків стружку і папір можна підперти сухими тоненькими полінами, ними ж перекладаємо перекриття затравки.

2. Розтоплювання. Запалив одну або кілька сірників, обережно підпалюємо грудку газет. При цьому краще не застосовувати ніякі быстровоспламеняющиеся речовини: якщо дрова погано розпалюються з-за своєї вогкості, можна застосувати сухий спирт. Після загоряння затравки дверцята топки закриваємо, щоб не напустити диму в приміщення лазні: через кілька хвилин при наявності хорошої тяги повинно бути чутно потріскування дров і гул полум'я. В разі невдачі, процедуру розтоплення треба повторити ще раз. Після цього подтопочная напівдверцята закривається, із залишенням невеликої щілини, щоб забезпечити необхідний приплив повітря в піч. Також необхідно відкрити засувку на водяному котлі, а засувку димової труби навпаки закрити.

3. Подкидка дров. Через хвилин десять дверцята топки знову відриваємо, щоб візуально оглянути ситуацію всередині. Для розрівнювання затравки служить кочерга, після цього на вугілля проводиться закладка дров з такою умовою, щоб їх передні кінця не заходили на колосникові ґрати. Також важливо, щоб поліна не лежали занадто близько до дверцят: для першої закладки досить обсягу 2/3 по висоті топки. Засовуючи дрова, потрібно спостерігати обережність, не торкаючись руками дверцята, щоб уникнути опіків. Після

Як правильно топити лазню
згоряння цієї порції дров проводиться закладка наступної, і так протягом деякого часу: на гарне протапливание лазні влітку йде зазвичай три години, а взимку – не менше п'яти годин. При цьому забороняється палити в топці сміття або старі речі, адже будь-токсичний дим може серйозно нашкодити здоров'ю.

4. Кінець топки. Ознаками успішної топки є закипання води в котлі, встановлення в лазні температури вище + 60 градусів, раскаленность каменів у кам'янці. По досягненню цих показників потрібно дочекатися згоряння всіх дров і відкрити засувку до межі: дверцята піддувала і топік при цьому повинні бути щільно закриті.